تبلیغات
سرمایه بان سرمایه شما sarmayeh bank - لغو معامله تاریخی بورس تهران
ü لغو معامله تاریخی بورس تهران ازدسته موضوعات: عمومی ,

لغو معامله تاریخی بورس تهران

پس از انتشار خبر لغو معامله، شایعه‌های مربوط به دلیل چنین تصمیم‌گیری بیش از هر سوال دیگری ذهن فعالان بازار سرمایه را به خود معطوف كرده‌است، سوالی كه هر منبع خبری پاسخی متفاوت داد و هیچ كس هم قانع نشد.

:

خبر خیلی كوتاه، اما پر حاشیه «معامله بانك پارسیان لغو شد»

لغو معامله تاریخی بورس تهران

معامله‌ای فراتر از یك بانك


مهم‌ترین خبری كه روز گذشته بورس اوراق بهادار تهران را تحت تاثیر قرار داد، بحث منتفی شدن دومین معامله بزرگ بورس بود كه هفته گذشته انجام شد.

معامله‌ای كه قرار بود به واسطه آن نماد شركت ایران‌خودرو و چند شركت زیرمجموعه آن، پس از تعدیل مثبت EPS بازگشایی شوند، اما دیروز در سامانه معاملاتی بورس حرف «C» به نشانه فسخ در مقابل معامله بانك پارسیان كه در تاریخ 27 شهریورماه انجام شده بود، دیده شد.
جدای از دلایل به هم خوردن این معامله كه شایعات مختلف از جمله مخالفت بانك مركزی با آن شنیده می‌شود، انتشار این خبر باعث كشیده شدن نماد بانك پارسیان به صف فروش شد.
حالا به دلیل عدم انجام این معامله سهام شركت‌های ایران‌خودرو، مهركام پارس،‌چرخشگر، صنعتی نیرومحركه و محور خودرو كه برای تعدیل مثبت EPS نیز بسته شده بودند، بازگشایی خواهند شد و رشد قیمتی را كه به واسطه این معامله شاهد بوده‌اند، از دست خواهند داد كه در صورت بازگشت قیمت سهام این چند شركت و بانك پارسیان به سطح قیمت‌های پیش از انتشار اخبار این معامله، شاخص كل بورس، حداقل 55واحد افت خواهد كرد.همچنین باید بازگشایی نماد ایران‌خودرو دیزل را به این جمع اضافه كرد كه خود می‌تواند مقدار بیشتری از سطح شاخص كل بكاهد.
اما نكته‌ای كه در این میان جالب توجه است، رشد قیمت سهام بانك پارسیان به دلیل انجام این معامله در آستانه انجام معامله و كشیده شدن این سهم به صف فروش به دلیل عدم‌انجام معامله در روز گذشته بود. رشد و افتی كه به طور كامل غیرمنطقی است و انجام این معامله (به دلیل عدم تغییر هیات‌مدیره) نمی‌توانست تاثیر چندانی بر سودآوری بانك پارسیان داشته باشد. اما سهامداران می‌توانستند با تحلیل صورت‌های مالی بانك پارسیان اقدام به خرید و فروش سهام این شركت كنند كه در آن صورت انجام یا عدم‌انجام این معامله بر قیمت سهام بانك پارسیان بی‌تاثیر بود.
با این حال آنچه مسلم است، این است كه لغو این معامله، هیچ چیزی از ارزش ذاتی سهم پارسیان نمی‌كاهد. جدای از اینكه فعالیت صنعت بانكداری در ایران همیشه سودآور است، رشد كمی و كیفی بزرگ‌ترین بانك خصوصی كشور در بعد از پیروزی انقلاب نشان داده است كه این موسسه پتانسیل رشد فزاینده‌ای داشته و به دلیل حفظ منافع 4/1میلیون سپرده‌گذار بانك مزبور نیز باید از موقعیت اجتماعی آن حمایت كرد.اگر چه موقعیت اقتصادی و اجتماعی این بانك‌ همانند موسسات قرض‌الحسنه نیست، اما نباید اقدامی كرد كه سرنوشت موسسات قرض‌الحسنه و واقعه اصفهان را تداعی كند.
مقامات مالی كشور باید توجه كنند كه لغو این معامله فراتر از مساله یك بانك است و همان‌طور كه دنیای اقتصاد در آستانه انجام معامله مزبور نوشت، بانك مركزی باید در ابتدا درباره ضرورت و كیفیت انجام معامله و هم‌اكنون درباره لغو یا تعلیق معامله اظهارنظر كاملا «اقتصادی و فنی» كند. سكوت مهم‌ترین سیاست‌گذار پولی و اعتباری كشور به مصالح و منافع اقتصادی كشور نبوده و نیست. چرا كه انجام یا لغو این معامله فقط به حوزه مناسبات انتفاعی خریدار و فروشنده محدود نمی‌شود و فضای عمومی كسب و كار را متاثر می‌كند.

 و اما مسائل بازار در ارتباط با اصل خبر  :

در حالی كه از روز یكشنبه هفته جاری، فعالان بازار در انتظار این بودند كه سازمان بورس با انتشار اطلاعیه‌ای كیفیت انجام معامله و اسامی خریداران بانك پارسیان را منتشر كند، به یك‌باره با خبر غیرمترقبه روبه‌رو شد: «معامله بزرگ لغو شد.»صبح دیروز وقتی بسیاری از كارگزاران و كاربران سامانه معاملاتی بورس رامشاهده كردند، دیدند كه در برابر معامله بانك پارسیان حرف «C» به معنی كنسل حك شده است.
این در حالی است كه بسیاری از كاربران تا ساعت 2 صبح نیز معامله را تایید شده مشاهده كرده‌اند، آیا شب‌هنگام سیستم رایانه‌ای شركت خدمات بورسی دچار اختلال شده است؟ یا...
كسی جوابی نداشت تا اینكه از ساعت 7 صبح روز گذشته خبر لغو معامله بزرگ دهان به دهان چرخید و توده حاشیه این معامله را زیاد كرد. چراكه معامله 8/28درصد سهام بانك پارسیان متعلق به ایران‌خودرو، داد و ستد كم‌اهمیتی نبود كه پس از 10روز به یك‌باره لغو شود و بازار سرمایه كشور نسبت به آن واكنش نشان ندهد.
به اعتقاد تحلیل‌گران، معامله بزرگ به ارزش 293میلیارد و 760میلیون تومان (320میلیون دلار) كه بعد از معامله 33درصد از سهام صدرا به ارزش 407میلیارد تومان، بزرگ‌ترین معامله تاریخ بورس نام گرفت، در روز 27 شهریورماه در فضایی خاكستری انجام شد.
خاكستری، چه از آن جهت كه فقط یك خریدار داشت و برای خرید از قبل توافق شده بود و چه از این نظر كه اسامی خریداران، هیچ گاه به طور كلی منتشر نشد. به همین دلیل بود كه از ابتدای انجام این معامله شایعات متعدد همانند هاله‌ای پیرامون این معامله را احاطه كرده بود. شایعات همراه با ابهام.
ابهاماتی نظیر دلایل فروش سهام از بورس ایران‌خودرو، اطلاعیه ایران‌خودرو درباره پاداش هیات‌مدیره بانك مزبور، سكوت معنادار و نحوه تعامل و توافق بانك پارسیان با خریدار یا خریداران، هویت خریداران و... . حال پس از انتشار خبر لغو معامله، شایعه‌های مربوط به دلیل چنین تصمیم‌گیری بیش از هر سوال دیگری ذهن فعالان بازار س رمایه را به خود معطوف كرده‌است، سوالی كه هر منبع خبری پاسخی متفاوت داد و هیچ كس هم قانع نشد.
اولین خبر رسمی كه به نوعی خبر «لغو معامله» را تایید كرد، اظهارنظر «علی صالح‌آبادی» رییس سازمان بورس بود. اظهارنظری كه به ظاهر به دلایل لغو معامله پرداخت، اما از آنجایی كه به پس و پشت رویداد توجه نكرد، كسی را هم قانع نكرد.علی ‌صالح‌آبادی در گفت‌و‌گو با «فارس» اظهار داشت: «روز یكشنبه آخرین مهلت ارسال فرم تسویه خارج از پایاپای معامله عمده پارسیان به سازمان بورس بود كه با توجه به عدم ارسال این فرم و دیگر مدارك تا پایان وقت اداری معامله عمده پارسیان باطل اعلام می‌شود.» وی به این خبرگزاری می‌گوید: «طبق قوانین و مقررات كارگزار فروشنده و خریدار باید تا 9 روز كاری نسبت به ارسال مدارك به سازمان بورس اقدام می‌كردند كه در این 9 روز كاری، مدارك لازم ارسال نشد.» صالح‌آبادی ادامه داد: «یكشنبه پایان مهلت 9 روزه بود كه با توجه به اتمام این مهلت معامله عمده پارسیان باطل اعلام می‌شود.» رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به این سوال كه آیا امكان بازنگری و تمدید مهلت وجود دارد یا خیر، گفت: طبق ضوابط و مقررات هیچ تغییری در این تصمیم سازمان بورس به وجود نخواهد آمد و فروشندگان و خریداران سهام بانك پارسیان در صورت تمایل باید همان فرآیند را مجددا طی كنند تا معامله انجام شود.
اما همانطوری كه عنوان شد این توضیحات رسمی، به زوایای پنهان رویداد اشاره نكرد. اما دلایل پایگاه اینترنتی «بازتاب» كه از ابتدای انتشار خبر انجام این معامله، رویكرد انتقادی به آن داشت، شنیدنی‌تر بود. این منبع خبری دیروز درباره دلایل لغو این معامله این گونه نوشت: «آقای «ر» و آقای «ع» یعنی خریداران در مجموع بیش از یك‌هزار میلیارد تومان از بانك پارسیان وام دریافت كرده و بخشی از وام‌ها را در سررسید آنها نپرداخته‌اند، در پی تصاحب 8/28 درصد از سهام این بانك هستند.» این سایت می‌افزاید: «خریدار برای دور زدن قانون، اقدام به معرفی تعدادی از افراد به شكل صوری به نمایندگی از خود، برای انتقال سهام كرده است.»در ادامه این خبر آمد كه مهلت این انتقال سهام كه باید در مدت سه روز انجام می‌شد، با حمایت ویژه! بورس تهران به 9 روز افزایش یافت، در حالی‌كه گفته می‌شود در اواخر شهریور، بانك مركزی نسبت به تخلفات موجود در این معامله هشدار داده بود.این سایت در ادامه تهدید می‌كند كه اگر مسوولان اقتصادی كشور در اسرع وقت نسبت به برخورد با تخلفات یادشده اقدام نكنند، با جزئیات كامل پرونده موضوع را افشا می‌كند.انتشار این خبر نیز دامنه شایعه‌ها را محدود نكرد و فقط به این نكته توجه داد كه لغو معامله خارج از فضای مناسبات میان خریدار و فروشنده است و موضوع عدم پرداخت وجه، نمی‌تواند عامل لغو معامله باشد. البته اگر خبر از سوی مقامات رسمی تایید می‌شد.
در همین حال خبر تایید نشده دیگری كه به نقل از تحلیلگران و آگاهان بازار شنیده شد، این بود: «بانك مركزی به‌دلیل نبود شفافیت، دستور لغو معامله را صادر كرده است.»
اما این شایعه نیز معامله‌گران بازار را قانع نكرد، چرا كه اگر بانك مركزی با انجام چنین معامله‌ای موافق نبود، هیچ‌گاه مجوز انجام معامله را صادر نمی‌كرد.
از سوی دیگر ایران خودرو یا پارسیان نیز بنگاه كوچكی نیستند كه «بی‌گدار به آب بزنند» و چنین ریسكی را انجام دهند. بنابراین این شایعه كه بانك مركزی مخالف انجام معامله بوده است، بیشتر به جایگاه بانك مركزی به عنوان مهم‌ترین نهاد اعتباری و مالی كشور لطمه می‌زند. چرا كه اگر بانك مركزی مخالف چنین معامله‌ای بوده است، چرا باید در «دقایق بعد از 90» با آن مخالفت كند. بنابراین این شایعه نیز مقرون به صحت نیست. شایعه دیگری كه همگان را حیران كرد، اینكه شنیده شد یكی از خریداران سهام 8/28درصد سهام بانك پارسیان، خود خریدار نبوده است و چراغ خاموش برای یك بانك با هویت انگلیسی خرید كرده است كه این هم به نظر نمی‌تواند دلایل لغو یك معامله بزرگ باشد و با لابی پشت پرده، ابهام قابل رفع است! در نهایت در لحظه پایانی نگارش خبر، بدون آنكه بنگاه‌های درگیر موضوع اطلاعیه‌، برای پایان دادن به شایعات دیروز احساس نیاز كنند، شنیده شده: «دستور از بالا بود و باید معامله لغو می‌شد.»
همه اینها باعث شد كه ركورد دومین معامله تاریخ بورس تهران ثبت نشود.


نوشته شده توسط مدیریت در سه شنبه 11 مهر 1385 و ساعت 01:10 ب.ظ
نوشته های پیشین
ü مدیرعامل جدید
ü با درود
ü 71 شعبه در سه سال بجای 100 شعبه در یکسال
ü منش چاقو کشی
ü 61 در پل رومی
ü سهامداران جدید بعد از شهرداری
ü مجمع عمومی یا خالمی یا داییمی
ü بانک سرمایه عین بانکهای مدرن خارجی فعالیت می کند
ü صدقه شهرداری به بانک سرمایه
ü واگذاری سهام شهرداری در بانک سرمایه = بانک سرکیسه
ü بانک سرمایه یا آخرین بانک
ü آیا تعاونی اعتباری شهر به داد بانک سرمایه می رسد ؟
ü آقای هاشمی تو هم چشاتو وا کن
ü وزیر پست و تلگراف چشم بسته غیب گفت
ü اینترنتی شدن بانک


+ - + - + - + - + .

تماس با ما

صفحات قبلی :