تبلیغات
سرمایه بان سرمایه شما sarmayeh bank - قدرت احمدی نژادبورس نفت ایران که به سلطه دلار بر بازارهای جهانی خاتمه می‌دهد

نفت سلاح ایران

كراسیمیر پتروف، تحلیلگر بازار جهانی نفت:

بورس نفت ایران به سلطه دلار بر بازارهای جهانی خاتمه می‌دهد


   نقل از سایت بورس نیوز

به اعتقاد كراسیمیر پتروف، تحلیلگر بازار نفت، دولت ایران بالاخره به سلاح واقعی خود كه می تواند به سرعت سیستم مالی زیر بنای امپراتوری آمریكا را متلاشی كند دست یافته است و این سلاح چیزی جز بورس نفت كه قرار است در ماه مارس راه اندازی شود نیست.

نفت ، پاشنه آشیل آمریكا
ترجمه: شبنم جعفرزاده   نقل از روزنامه شرق
در حالى كه آمریكا به این نتیجه رسیده است كه گفت وگو با ایران دیگر نتیجه نمى دهد و باید شوراى امنیت در این مورد تصمیم گیرى كند، به نظر مى رسد دغدغه و نیات اصلى آمریكا بیشتر به دلیل نفت خیز بودن ایران باشد. در حال حاضر ایران 

                                                                                           ادامه.......

به گزارش بورس نیوز به نقل از پایگاه اینترنتی گُلد ایگل، كراسیمیر پتروف، تحلیلگر بازار نفت،‌ می گوید: بورس نفت ایران بر اساس یورو عمل خواهد كرد به این معنی كه بهای نفت در این بورس با یورو پرداخت خواهد شد. از نظر اقتصادی، این موضوع نشانه تهدید بسیار بزرگتری برای سلطه دلار بر بازارهای مالی نسبت به صدام حسین است چون به هر كسی كه مایل به خرید و فروش نفت به یورو باشد امكان انجام این كار و نادیده گرفتن دلار آمریكا را می دهد. در این صورت ممكن است دیگران نیز از سیستم یورو استفاده كنند.

وی تصریح كرد: اروپاییها مجبور نخواهند بود به منظور پرداخت پول نفت به خریدار دلار بپردازند بلكه می توانند قیمت آن را با پول خود پرداخت كند. اتخاذ سیستم یورو برای معاملات نفتی باعث می شود پول اروپا حالت ذخیره پیدا كند و باعث منتفع شدن اروپاییها و ضرر آمریكا می شود.

این محقق همچنین اعتقاد دارد كه چینی ها و ژاپنی ها علاقه خاصی به پول جدید خواهند داشت چون به آنها امكان می دهد ذخایر دلار خود را كاهش دهند و از اقتصاد خود در برابر كاهش ارزش برابری دلار حفاظت نمایند. آنها یك بخش از دلارهای خود را نگه می دارند، از شر بخش دیگر خلاص می شوند، و بخش سوم را برای پرداختهای آینده بدون جایگزین كردن دلارهای خرج شده، مورد استفاده قرار خواهند داد.

كراسیمیر پتروف افزود: روسها نیز علاقه ذاتی به استفاده از یورو خواهند داشت. قسمت اعظم مبادلات آنها با اروپا، كشورهای صادر كننده نفت، چین و ژاپن انجام می شود. استفاه از یورو باعث تسهیل تجارت با دو بخش اول شده و به مرور زمان به معاملات انجام شده با چین و ژاپن نیز تسری می یابد. روسها همچین از نگه داشتن دلاری كه نرخ برابری آن در حال كاهش است نفرت دارند. روسها همچنین به دلایل ملی گرایانه نیز علاقه دارند با استفاده از یورو به آمریكا ضربه بزنند.

وی گفت: كشورهای صادر كننده نفت عرب، با اشتیاق تمام یورو را به منظور متنوع سازی منابع پولی خود مورد استفاده قرار خواهند داد. آنها بیشتر با كشورهای اروپایی داد و ستد می كنند و مانند روسها علاقه دارند به منظور ثبات و اجتناب از خطرات ارزی، از پول اروپا استفاده كند.

به گفته پتروف،‌ انگلیس تنها كشوری است كه احتمالاً از این بابت خوشحال نخواهد شد. آنها از یك طرف شراكت استراتژیكی با آمریكا دارند و از طرف دیگر مایل به تحكیم روابط با كشورهای اروپایی هستند. معلوم نیست زمانی كه آنها ببیند شریك قدیمی شان در حال سقوط است آیا به حمایت از او بر می آیند یا تیر خلاص را شلیك می كنند؟

وی اعتقاد دارد: با راه اندازی بورس نفت ایران، كشورهای مذكور (شامل كشورهای اروپایی، چین، ژاپن، روسیه و كشورهای عرب) به دلیل منافع خود یورو را انتخاب خواهند كرد و به این ترتیب ایران قادر خواهد بود به سلطه دلار بر بازارهای جهانی خاتمه دهد.

میز گرم مذاکره یا سرمای حاصل از بازار انرژی

بورس نیوز : از دیرباز در عرصه دیپلماسی از انرژی به عنوان كلید واژه‌ای كه از وزن سیاسی حائز اهمیتی برخوردار است یاد شده است. و شاید به همین دلیل است كه خاورمیانه به عنوان قلب انرژی جهان و ایران به عنوان شاه راه و یكی از گلوگاه‌های مهم این نقل و انتقال همواره مورد علاقه كارشناسان بین‌المللی قرار گرفته.

ایران در موضوع پرونده‌ی هسته‌ای با طیف گسترده‌ای از كشورها روبرو است. آمریكا و نوچه‌گان سیاسی او ، كانادا و استرالیا ، اروپا (انگلیس، فرانسه و آلمان به عنوان شاخصهای این جریان)، غیر متعهدها، چین، روسیه و كشورهای آمریكای لاتین از جمله نقاط شاخص این طیف برشمرده می‌شوند.

موضوع این گزارش از آن جهت انرژی انتخاب شده است كه شاید یكی از بهترین واژه‌های سیاسی اقتصادی مشترك، بین كشورهای حاضر در این طیف می‌باشد. نفت و گاز به عنوان دو صورت مهم انرژی در دنیا، تعیین كننده بسیاری از معادلات سیاسی عصر حاضر است.

مؤسسه تحقیقاتی آمریكن پترولیوم در تازه‌ترین گزارش خود اعلام كرد: میزان تولید نفت آمریكا طی سال 2005 میلادی برای نخستین بار از سال 1949 میلادی تاكنون، بیش از 6/6 درصد كاهش یافته است. این میزان تولید نفت كه روزانه به كمتر از 06/5 میلیون بشكه رسیده است در طول 55 سال اخیر بی‌سابقه بوده. براساس این گزارش، میزان واردات نفت خام آمریكا نیز در این مدت روزانه به 10 میلیون بشكه رسیده است. میزان واردات فرآورده‌های پالایشگاهی این كشور نیز با 9/13 درصد افزایش روزانه به بیش از 48/3 میلیون بشكه رسیده كه این رقم یك ركورد جدید در واردات تولیدات پالایشگاهی در آمریكا به شمار می‌آید.

رونالد پلانتینگ كارشناس ارشد انرژی مؤسسه آمریكن پترولیوم در این‌باره می‌گوید:میزان ذخایر نفت خام آمریكا طی ماه دسامبر 2005 میلادی با 2/1 درصد كاهش به 1/320 میلیون بشكه رسید كه این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 12 درصد رشد داشته است.

در عین حال دیك‌چنی معاون رئیس جمهوری آمریكا گفت: در صورتی كه بحران جاری درباره پرونده هسته‌ای ایران ادامه یابد، امكان افزایش بی‌سابقه قیمت نفت بسیار زیاد است.وی كه در گفتگو با شبكه سی‌ان‌بی‌سی این موضوع را مورد اشاره قرار داد تصریح كرد: در صورت بحرانی شدن پرونده هسته‌ای ایران این امكان بسیار زیاد است كه قیمت نفت ركورد بی‌سابقه‌ای را ثبت كند. اما بااین حال به نظر من خطر این وضعیت (افزایش قیمت نفت) بسیار كمتر از مجهز شدن ایران به تسلیحات هسته‌ای است.

گفته‌های دیك‌چنی از آنجا ناشی می‌شود كه به دنبال افزایش فشارهای سیاسی كشورهای غربی برای متوقف ساختن فعالیتهای صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و احتمال كاهش صادرات نفتی قیمت جهانی نفت در روز شنبه از مرز 68 دلار در هر بشكه گذشت.

جانكلیدان معاون مؤسسه مدیریت ریسك فیمات آمریكا با اشاره به اینكه بازار جهانی نفت هم‌اكنون از لحاظ عرضه كاملاً اشباع است افزود: نگرانیهای سیاسی، موجب رشد بیش از پیش قیمتها شده است.

این در حالی است که آژانس بین المللی انرژی كه به 26 كشور صنعتی جهان خدمات مشاوره ای در زمینه انرژی ارائه می دهد، پیش بینی كرده است كه تقاضای نفت طی سال جاری میلادی 2/2 درصد افزایش می یابد در حالی كه افزایش تقاضای طی سال 2005 میلادی 3/1 درصد بود.

ظرف دو سال گذشته، عرضه كنندگان نفت غیر اوپك، قادر به برآورده كردن انتظارات بازار نبوده اند و تولید نفت آنها طی سال گذشته از 50 میلیون بشكه در روز فراتر نرفت.

افزایش قیمت نفت زمانی چهره ی واقعی خود را نشان میدهد که بدانیم کشورهای عمدتاً غربی که فاقد کارتل های عظیم نفتی هستند ضرر بیشتری را متحمل می شوند، این نکته از نوع قرارداد هایی ناشی می شود که این کارتل های عظیم در کشور های نفتی منعقد می کنند. بر اساس این قراردادها شرکت های بزرگ نفتی قسمتی از دستمزد کاری خود را به صورت نفت دریافت می کنند و این در بازاری که با قیمت بالای نفت روبرو است یک مزیت است هرچند که بالا رفتن قیمت نفت تاثیرات مضر دیگری مانند تورم ایجاد می نماید . مورد فوق خود نشان دهنده ی ضرر کمتر(دقت شود) برای کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس و ضرر بیشتر برای کشور های فاقد کارتل های عظیم نفتی است که این خود مفسر خوبی برای پیشتازی این دو کشور در عرصه هجمه به مواضع حق مدارانه ی ایران می باشد. هرچند که زیان های ناشی از این افزایش قیمت صورت های دیگری نیز دارد که این دو کشور در برابر آن بسیار آسیب پذیر نشان می دهند.

روز جمعه با تهیه پیش نویس كشورهای اروپایی مبنی بر ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت دیدیم كه قیمت نفت در بازارها از مرز 67 دلار گذشت این افزایش قیمت به همراه افزایش مصرف و واردات این ماده‌ی حیاتی صنایع دنیا در آمریكا عرصه دیپلماسی رابیش از پیش پیچیده كرده است.

همینطور كه شاهد هستیم كشورهای مختلف طیف مورد ختاب ایران در پرونده هسته‌ای، هر كدام به سهم خویش از این كلید واژه‌ی بسیار مهم عرصه‌ی اقتصاد سیاسی ( انرژی ) دركی دارند.

اگر دیك‌چنی با اذعان به این مطلب كه در صورت بحرانی شدن پرونده هسته‌ای ایران شاهد افزایش ناگهانی قیمت نفت خواهیم بود می‌گوید كه به نظر من خطر این وضعیت كمتر از مجهز شدن ایران به تسلیحات هسته‌ای است. اما كشورهای اروپایی شاید نظر دیگری داشته باشند. روز جمعه با افزایش قیمت نفت و تورم حاصل از این افزایش قیمت، قیمت طلا به 564 دلار در هرانس رسید كه این قیمت در 25 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

بر اساس آمارهای موسسه آمار اروپا ، افزایش قیمت انرژی مهمترین عامل رشد نرخ تورم در اقتصاد اروپا طی سال 2005 میلادی به شمار می رود . اوتمار آیسینگ اقتصاددان برجسته بانك مركزی اروپا در این باره می گوید : افزایش قیمت جهانی نفت هم اكنون بزرگترین تهدید علیه بخشهای مختلف اقتصادی اروپا است و رشد قیمت نفت می تواند بسیاری از بخشهای اقتصادی اروپا را با ركود جدی روبرو كند .

در حالی این افزایش قیمت نفت و طلا در اروپا می‌تواند به عنوان یكی از برگ‌های برنده‌ی ایران در پرونده‌ی هسته‌ای تلقی شود كه بحران گاز صادراتی روسیه به كشورهای اروپایی هر روز حاشیه‌های بزرگتری به خود می‌گیرد.

خبرگزاری‌ها دیروز از افت فشار گاز در بعضی از كشورهای اروپایی خبر دادند.برای نمونه میزان مصرف گاز طبیعی در ایتالیا به دنبال كاهش شدید دمای هوا در این كشور بیش از پیش افزایش یافته است و این مساله موجب كاهش ذخایر گازی ایتالیا طی هفته های اخیر شد. وزارت صنایع ایتالیا دیروز اعلام کرد: ایتالیا از لحاظ تامین منابع انرژی مورد نیاز خود هم اكنون در شرایط كاملا حساسی به سر می برد و قطع گاز طبیعی برخی از مشتركین صنعتی تنها به علت تامین گاز مورد نیاز مشتركین خانگی بوده است .

میزان واردات گازی ایتالیا از روسیه ابتدای امسال و در پی قطع صادرات گازی مسكو به كی اف به شدت كاهش یافت . ایتالیا سال گذشته بیش از 37 درصد گاز مورد نیاز خود را از روسیه تامین كرده است . بحران گاز صادراتی روسیه به اروپا از آنجا آغاز شد كه روسیه از گردش سیاسی كشور اكراین به سمت غرب پس از وقوع انقلابی از نوع انقلابهای رنگین در این كشور ناراحت به نظر می‌رسید و با اخطار به اكراین مبنی بر قطع سوبسید 75 درصدی در قیمت گاز، خواستار عقد قراردادی توسط طرف اكراینی با شركت گازپروم برای خرید گاز به قیمت جهانی شده بود.

اكراین هم‌اكنون 30 درصد گاز مصرفی خود را از روسیه تأمین می‌كند. از طرف دیگر مسئولان شركت گازپروم اعلام كردند: در صورتی بهای گاز صادراتی به ارمنستان كمتر از 110 دلار اعلام شده خواهد بود، كه طرف ارمنی شرایط درخواستی روسیه را بپذیرد.براساس این درخواست، طرف روسی از ارمنستان خواسته است كه مالكیت بلوك پنجم نیروگاه حرارتی هزاران كه با سرمایه‌گذاری طرف ایرانی ساخته خواهد شد را به روسیه واگذار كند، همچنین گاز ایران را رقیب گاز روسیه نسازد و از دریافت اعتباراتی كه به عنوان مابه التفاوت در قبال افزایش بهای گاز به ارمنستان پیشنهاد می‌شود، امتناع نورزد.همچنین منابع خبری دیروز از دو انفجار در خطوط لوله ی گاز روسیه به گرجستان و ارمنستان گزارش دادند.

این رویدادها در حالی با اهمیت جلوه می‌كند كه بدانیم ویكتور یوشچنكو در چالشی كه اخیراً بر سر دولت خود در این كشور با پارلمان پیدا كرده از حل كردن بحران گاز اكراین بوسیله‌ی ایران خبر داد. شاید بتوان گاز را به عنوان یکی از فصول مشترك مناسب برای تنظیم سیاست خارجی روسیه در شرایط بحرانی پرونده ایران در زمینه‌ی هسته‌ای دانست. چون آنگونه كه نشان‌ داده شده است دستیابی به اهرم‌های فشار در مواقع اضطراری از پیش‌بینی‌های غیر قابل انكار در سیاست خارجی می‌باشد.

پروژه خط لوله گاز ایران به هند نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. در این راستا روزنامه دیلی تایمزنوشت: قرار است در هفته آخر ماه میلادی جاری گروهی از كارشناسان فنی از هند، ایران و پاكستان در دهلی نو گرد‌هم بیایند و موضوع اجرای پروژه پیشنهادی احداث خط لوله انتقال گاز ایران به هند را كه از طریق پاكستان خواهد گذشت، به بحث بگذارند.

در حوزه‌های آمریكای لاتین نیز ما شاهد كشورهایی مانند ونزوئلا هستیم كه بعنوان یكی از مهمترین تولید كننده‌های نفت خارج از اوپك، در پرونده‌ی هسته‌ای ایران از همسویی استراتژیكی برخوردار است.

با نزدیك شدن به اجلاس اضطراری آژانس حكام در ۱۳ بهمن،زمستان سردتری را برای غرب، اقتصاد بحران زده‌تری را برای آمریكا و معادلات پیچیده‌تری را برای روسیه شاهد هستیم.

نفت ، پاشنه آشیل آمریكا
ترجمه: شبنم جعفرزاده   نقل از روزنامه شرق
در حالى كه آمریكا به این نتیجه رسیده است كه گفت وگو با ایران دیگر نتیجه نمى دهد و باید شوراى امنیت در این مورد تصمیم گیرى كند، به نظر مى رسد دغدغه و نیات اصلى آمریكا بیشتر به دلیل نفت خیز بودن ایران باشد. در حال حاضر ایران دومین ذخایر اصلى نفت در جهان را دارا است كه حجم آن پنج برابر ذخایر آمریكا است. به گزارش مجله نفت و گاز در سال ،۲۰۰۵ تنها ۸/۱۲۵ میلیارد بشكه در ایران براى صنعت نفت این كشور در صف انتظار ایستاده اند. ایران همچنین دومین تولیدكننده در سازمان كشورهاى صادركننده نفت (اوپك) است. بیشتر ذخایر نفتى ایران در خوزستان یعنى در مجاورت مرزهاى عراق و خلیج فارس قرار دارد و داراى دو میدان نفتى یادآوران و آزادگان است. پس چندان جاى تعجبى وجود ندارد اگر واشینگتن بخواهد به چنین خاكى دست پیدا كند. اما مشكلى كه در این بین وجود دارد این است كه در صورت راه یافتن ایران به شوراى امنیت و وتو شدن تحریم و اقدام علیه ایران از سوى چین و روسیه، ضربه اى اساسى به برنامه هاى نومحافظه كاران آمریكا خواهد خورد.دولت چین از حالا به میدان یادآوران چشم دوخته و شركت ملى نفت چین در این میدان عظیم نفتى سهمى ۵۰ درصدى دارد. روسیه هم در جاى خود داراى سهمى در اقتصاد نفتى ایران است. روسیه در سال ۲۰۰۳ براى تغییر روش توزیع نفتى خود،  نفت خام كشور را به ایران مى فرستاد تا در آنجا براى مصرف داخلى پالایش شود و در مقابل هم ایران اكنون معادل همان نفت را به روسیه مى دهد. هر گونه گمانه زنى در مورد تحریم هاى سازمان ملل به شدت بازار را تحت تاثیر قرار داده و قیمت ها در چند هفته گذشته بسیار نوسان داشته است زیرا ایران تهدید كرده بود كه ذخایر ارزى خود را از بانك هاى اروپا خارج خواهد كرد. ایران مى داند كه این كار موجب صدمه زدن به بورس آمریكا و در نهایت به دولت بوش خواهد شد. به این ترتیب ایران از كوچكترین اقدامات براى تاثیر گذاشتن بر روند فعلى بحران فروگذار نكرده و به بازى هاى سیاسى خود ادامه مى دهد. آنچه واشینگتن را بیش از سلاح هاى هسته اى نگران كرده است، آغاز به كار بورس نفتى ایران در مارس ۲۰۰۶ است زیرا اكنون واحد پول آمریكا ارز غالب در معاملات نفتى است اما ایران و سایر كشورهاى عضو اوپك خواهان پایان دادن به این وضع هستند. با گشایش این بورس در ایران این كشور مى تواند با سیستم تجارى مبتنى بر یورو كار كند و نخستین گام را براى جایگزینى دلار با یورو بردارد و به این شكل هم به آمریكا ضربه اى دیگر بزند. به گفته یكى از اقتصاددانان آمریكایى، این كار در صحنه اقتصاد موجب مى شود كه هر كسى در صورت تمایل به خرید و فروش نفت با یورو بپردازد و به كلى ارزش دلار آمریكا را از بین ببرد. اروپا دیگر مجبور به معامله نفت با دلار نیست و از واحد پول خود استفاده مى كند و به این ترتیب یورو هم جایگاه خود را در برابر دلار پیدا مى كند. در این میان چین و ژاپن بیش از همه متمایل به استفاده از ارز جدید هستند زیرا مى توانند دلارهاى خود را با یورو جایگزین كرده و از كاهش ارزش آن واهمه اى نداشته باشند.اینجا است كه بوش و همراهانش نمى خواهند به آن برسند. بنابراین گرچه نفت تنها دلیل آمریكا براى از بین بردن ظرفیت هاى نظامى ایران نیست ولى قطعاً یكى از اصلى ترین انگیزه هاى واشینگتن محسوب مى شود. آمریكا مسلماً مى خواهد كه تجارت جهانى نفت به ویژه در اوپك مانند گذشته به شكلى انجام شود كه این كشور بیشترین نفع را در آن داشته باشد. اكنون به نظر مى رسد كه جهانى شدن اقتصاد آن را جزیى جداناشدنى از سیاستگزارى هاى جهان كرده است و آمریكا هم كه بهتر از همه این موضوع را مى داند، در قبال ایران تمامى ظرفیت هاى خود را به كار بسته است.
منبع: پالیتیكال افرز


نوشته شده توسط مدیریت در دوشنبه 3 بهمن 1384 و ساعت 10:01 ق.ظ
نوشته های پیشین
ü مدیرعامل جدید
ü با درود
ü 71 شعبه در سه سال بجای 100 شعبه در یکسال
ü منش چاقو کشی
ü 61 در پل رومی
ü سهامداران جدید بعد از شهرداری
ü مجمع عمومی یا خالمی یا داییمی
ü بانک سرمایه عین بانکهای مدرن خارجی فعالیت می کند
ü صدقه شهرداری به بانک سرمایه
ü واگذاری سهام شهرداری در بانک سرمایه = بانک سرکیسه
ü بانک سرمایه یا آخرین بانک
ü آیا تعاونی اعتباری شهر به داد بانک سرمایه می رسد ؟
ü آقای هاشمی تو هم چشاتو وا کن
ü وزیر پست و تلگراف چشم بسته غیب گفت
ü اینترنتی شدن بانک


+ - + - + - + - + .

تماس با ما

صفحات قبلی :