تبلیغات
سرمایه بان سرمایه شما sarmayeh bank - مصاحبه مدیرعامل بانک در ایرنا
ü مصاحبه مدیرعامل بانک در ایرنا ازدسته موضوعات: اخبار ,

.

بانك سرمایه به فرهنگیان كارت الكترونیكی می‌دهد

مدیرعامل بانك سرمایه گفت:

 این بانك تا پایان شهریور ماه یك میلیون و ‪ ۳۰۰‬هزار كارت الكترونیكی تحویل فرهنگیان می‌دهد تا پاسخگوی نیازهای مالی آنها از جمله پرداخت حقوق و خرید اعتباری كالا و خدمات تا سقفی معین باشد.

‪ ۴۰‬درصد سهام بانك سرمایه متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان و شركتهای وابسته به آن است.

به گزارش روز سه‌شنبه خبرنگار ایرنا، "سیدبهاء‌الدین حسینی هاشمی" در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: فرهنگیان با این كارت الكترونیكی می‌توانند از خدمات دستگاههای سایر بانكهای عضو شبكه شتاب نیز بهره‌مند شوند.

وی همچنین به انعقاد قراردادی با یك شركت خارجی اشاره كرد و گفت: در صورت اجرای این قرارداد ‪ ۵‬میلیون كارت آفلاین(كیف الكترونیكی)صادر می‌شود كه در سهولت مراودات شخصی نقش بسزایی خواهد داشت.

مدیرعامل بانك سرمایه گفت: بتازگی عضویت این بانك در شبكه شتاب (شبكه تبادل اطلاعات بانكی) پذیرفته شده است. در همین راستا، صدور كارت‌های دبیت و نیز یك میلیون و ‪ ۳۰۰‬هزار كارت الكترونیكی برای فرهنگیان را در دست اجرا داریم.

حسینی هاشمی، آماری از افزایش شعب این بانك در سال گذشته ارایه داد و گفت: ‪ ۲۳‬شعبه در تهران، ‪ ۲‬شعبه در كرج و ‪ ۸‬شعبه در مراكز استانها راه- اندازی كردیم و عملیات اجرایی ‪ ۱۲‬شعبه دیگر نیز به اتمام رسیده كه بزودی راه‌اندازی خواهد شد.

وی خاطرنشان كرد: برنامه بانك سرمایه، افتتاح ‪ ۵۰‬شعبه در هر سال و اجرای این برنامه به مدت ‪ ۱۰‬سال است به طوری كه پس از ‪ ۱۰‬سال تعداد شعب بانك سرمایه به ‪ ۵۰۰‬شعبه برسد.

مدیرعامل بانك سرمایه درباره منابع این بانك گفت: منابع بانك به ‪۶‬ هزار میلیارد ریال رسیده است كه توانستیم پس از كسر سپرده‌های قانونی، بخش اعظم آن را به صورت تسهیلات به بخش صنعت، تولید، ساختمان و بازرگانی به مصرف برسانیم.

حسینی هاشمی افزود: در سالی كه گذشت، سود سپرده‌ها تحقق یافت. پیش‌بینی سود برای هر سهم ‪ ۱۳۴‬ریال بود كه ‪ ۱۳۸‬ریال تامین شد. همچنین تالار اختصاصی ‪ otc‬برای خرید و فروش سهام خود خریداری كردیم.

وی آغاز سپرده‌گیری بانك سرمایه را تیر ماه سال ‪ ۸۵‬ذكر كرد و گفت: اواخر سال ‪ ۸۵‬مجوز فعالیت ارزی برای مرحله اول(افتتاح حساب ارزی و خرید و فروش حوالجات) و نیز مجوز عضویت در شبكه سوئیفت گرفتیم.


** سود بانكی نباید به سرریز پول بینجامد

 
مدیرعامل بانك سرمایه در پاسخ به سوالی درباره كاهش نرخ سود بانكی، گفت: نرخ سود، نرخی است كه بتواند ضریب خودداری از مصرف (یا پس‌انداز ملی) را به حداكثر برساند و در عین حال پس‌انداز را در قالب سرمایه‌گذاری مصرف كند و لذا باید نرخ حداكثر (اوپتیموم) باشد.

حسینی هاشمی، نرخ سود را به "تاج سد"تشبیه كرد و گفت: هرچه تاج سد بالاتر باشد، از سرریز كردن آب جلوگیری می‌كند. نرخ سود نیز باید در اندازه ای باشد كه منجر به سرریز پول از بانكها نشود.

وی افزود: بر این اساس بانك مركزی باید نرخی را برای سود بانكی اعلام كند كه پس‌انداز را به حداكثر برساند و این پس‌انداز به مصرف تولید وایجاد اشتغال برسد.

مدیرعامل بانك سرمایه نرخ سود بانكی را "بسیار مهم و كلیدی" توصیف كرد و گفت: تعیین دقیق یا غیردقیق این نرخ می‌تواند كشور را به سمت توسعه، ركود، تورم و یا ركود تورمی سوق دهد.

به گفته حسینی هاشمی، رشد پس‌انداز در ایران ‪ ۱۵‬درصد، رشد نقدینگی حدود ‪ ۴۰‬درصد و رشد سرمایه‌گذاری بیش از ‪ ۵۰‬تا ‪ ۶۰‬درصد است.

وی اظهار داشت: همیشه یك كسری وجود دارد و تقاضا بیشتر از عرضه است. چون ما برای سازندگی كشور فقط از پس‌انداز ملی استفاده می‌كنیم.

** پیشنهادی برای بهینه كردن نرخ سود بانكی

 
مدیرعامل بانك سرمایه پیشنهاد كرد برای تعیین نرخ سود بانكی، حدی مشخص شود كه مورد نظر دولت است و پس از آن، بانكها مجاز به اخذ نرخ سود متناسب با عرضه و تقاضا باشند.

حسینی هاشمی این كار را مشابه تعیین بهای بنزین دانست گفت: اجرای این كار موجب می‌شود كه هم هزینه بانكها و هم منافع سهامداران آنها تامین شود.

وی گفت: نظر دولت برای كاهش نرخ سود بانكی آن است كه سهم بهره یا سود بانكی در قیمت تمام شده بانكی را پایین بیاورد ولی از سوی دیگر باید حیات كمك رسان(بانك) هم حفظ شود.

مدیرعامل بانك سرمایه در عین حال اظهار داشت: هر تصمیمی كه شورای پول واعتبار در مورد نرخ سود بانكی بگیرد و بانك مركزی نیز به ما ابلاغ كند، اجرا خواهیم كرد.

حسینی هاشمی، درباره تاثیر كاهش نرخ سود بانكی در سپرده‌گذاری بانكها، گفت: حتی اگر نرخ سود و بهره را به صفر برسانیم، حجم سپردده بانكی تغییر نمی‌كند زیرا نقدینگی كشور ‪ ۱۳۰۰‬تریلیون ریال است كه ‪ ۴۵‬تریلیون ریال به صورت اسكناس و مسكوك در دست مردم و بقیه سپرده بانكی است.

وی عدم تطابق سررسید سپرده‌های بانكی با مدت اعتبارات را بزرگترین مشكل برای بانكها دانست و افزود: وقتی كه منابع كوتاه‌مدت باشد، بانك نیز مجبور هستند تسهیلات كوتاه‌مدت پرداخت كنند. از سوی دیگر بانك مجبور به جبران كاهش ارزش پول سپرده‌گذاران است و این كار را با اعطای سود انجام می‌دهد.

مدیرعامل بانك سرمایه اضافه كرد: وقتی این كارها انجام نشود، مردم سپرده‌های خود را به جای سرمایه‌گذاری، وارد بخش حساب‌های جاری می‌كنند و این كار عملا مانع سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌شود و یكباره حجم تقاضا در بازار افزایش می‌یابد كه این نیز به معنای تشدید تورم است.


** تغییر پول ملی

 
حسینی هاشمی در جواب به سوالی درباره تغییر پول ملی گفت: این كار در چند كشور برای سهولت در محاسبات و پرداختها اجرا شده و تجربه خوبی بوده است.

مدیرعامل بانك سرمایه این كار را دارای تبعات منفی اقتصادی ندانست و گفت: تغییر واحد پولی سبب سهولت در محاسبات و كاهش حجم فیزیكی پول خواهد شد.


نوشته شده توسط مدیریت در دوشنبه 31 اردیبهشت 1386 و ساعت 06:05 ق.ظ
نوشته های پیشین
ü مدیرعامل جدید
ü با درود
ü 71 شعبه در سه سال بجای 100 شعبه در یکسال
ü منش چاقو کشی
ü 61 در پل رومی
ü سهامداران جدید بعد از شهرداری
ü مجمع عمومی یا خالمی یا داییمی
ü بانک سرمایه عین بانکهای مدرن خارجی فعالیت می کند
ü صدقه شهرداری به بانک سرمایه
ü واگذاری سهام شهرداری در بانک سرمایه = بانک سرکیسه
ü بانک سرمایه یا آخرین بانک
ü آیا تعاونی اعتباری شهر به داد بانک سرمایه می رسد ؟
ü آقای هاشمی تو هم چشاتو وا کن
ü وزیر پست و تلگراف چشم بسته غیب گفت
ü اینترنتی شدن بانک


+ - + - + - + - + .

تماس با ما

صفحات قبلی :